Projekt „Olejko chráni prírodu“ prebieha v období od 2. septembra 2024 do 5. júna 2025. Školy sa môžu do projektu zapojiť formou registrácie kedykoľvek počas trvania projektu.
Do projektu sa môže zapojiť materská, základná, stredná a špeciálna škola zriadená na území Slovenskej republiky, ktorá sa zaregistruje a vyplní všetky potrebné údaje. Použitý jedlý olej a tuk môže do nádoby v priestoroch školy priniesť žiak, študent, rodič, príbuzný alebo zamestnanec školy.
Ako škola preukážete záujem o životné prostredie a prispejete k jeho ochrane, čo je veľmi dôležité pre súčasnú, ale aj budúcu generáciu. Okrem toho, dávame možnosť vzdelávať a hlavne ukázať mladej generácii, že každý z nás môže prispieť k ochrane životného prostredia jednoduchými a možno navonok malými, ale účinnými krokmi, ktoré vo veľkom meradle učinia dobrú vec. Navyše aktívnou účasťou na projekte je škola zapojená do žrebovania o milé ceny pre žiakov. Viac informácií o žrebovaní sa dočítate v pravidlách projektu.
Vychladený, čiastočne vyčistený alebo prefiltrovaný olej (pomocou sitka) z panvice alebo fritézy zlejte do čistej, suchej, uzatvárateľnej plastovej fľaše a vložte do určenej nádoby, ktorá sa nachádza v priestoroch školy. Pozor, neodporúčame do nádoby vkladať olej v sklenených fľašiach, pretože sklo sa môže pri manipulácii rozbiť a ohroziť zdravie. Do jednej fľaše môžete zbierať všetky druhy použitých rastlinných olejov a živočíšnych tukov, taktiež aj nálev z niektorých potravín, napr. sušených paradajok, konzervovaných rýb, či syrov.
Vývoz bude realizovaný na „zavolanie“ formou napísaného e-mailu od zodpovednej osoby školy s jednoduchou žiadosťou o vyprázdnenie nádoby na info@olejko.sk, kde škola uvedie svoje údaje. Následne zberová firma ESPIK pošle vodiča pre vývoz oleja v najbližšom možnom termíne, najneskôr však do 14 kalendárnych dní.
Pri každom zbere oleja prebieha váženie a zaznamenanie množstva vyzbieraného oleja do evidenčného systému, ku ktorému máte prístup cez prihlasovacie heslá, ktoré vám prídu v potvrdzovacom maily po vašej registrácii. O množstve vyzbieraného oleja budete raz mesačne informovaný formou reportu. Zároveň odporúčame, aby pri každom zbere oleja zo školy a následnom vážení bola prítomná zodpovedná osoba, aby tak výsledky váženia boli zrejmé obidvom stranám.
Za jeden rok sa na Slovensku vyprodukuje tisíce ton použitého kuchynského oleja. Ak budeme prepálený olej vylievať do výlevky, prírody alebo vyhadzovať do komunálneho odpadu, predstavuje to značné riziko nielen pre vodu, ale aj pre pôdu. Tvorba tenkej olejovej vrstvy medzi časticami pôdy a koreňovými systémami rastlín znižuje ich schopnosť prijímať živiny zo zeme. Navyše sa znečisťujú aj podzemné vrstvy a podložia vôd, čo ovplyvňuje kvalitu pitnej vody. Vedeli ste, že 1 dcl oleja dokáže znečistiť až tisíce litrov vody?
Do jednej plastovej fľaše môžete zbierať všetky druhy použitých rastlinných olejov a živočíšnych tukov, taktiež aj nálev z niektorých potravín napr. sušených paradajok, konzervovaných rýb, či syrov.
Odpad v podobe použitých olejov a tukov je znovupoužiteľnou surovinou, ktorú je možné využiť pri výrobe biopalív. Preto všetok použitý olej a tuk, ktorý firma ESPIK vyzbiera dáva do procesu výroby biopaliva (bionafty), ktoré znižuje emisie skleníkových plynov a je šetrnejšie k životnému prostrediu.
Viac o spracovaní použitého kuchynského oleja sa dozviete TU.