Predstavte si, že ste vy alebo váš rodič práve dokončili vyprážanie obľúbených hranoliek alebo chutných rezňov. Zostane vám prepálený olej, ktorý už nepotrebujete. Čo s ním urobíte?
Ak ho vylejete do výlevky/drezu/odtoku/wc, môže sa zdať, že je to rýchle a neškodné riešenie, ale v skutočnosti tým prírode veľmi nepomáhate, práve naopak - škodíte. Keď olej skončí vo výlevke, môže sa dostať do kanalizácie, ktorú tuhnúci tuk postupne upcháva. Upchaté kanalizačné potrubia predstavujú závažný problém, ako sú preplnené a nefunkčné kanalizácie.
Ak olej vylejete napríklad do kompostu alebo do žumpy a dostane sa do prírody, dokáže narobiť ešte väčšiu neplechu. V prípade, že sa olej dostane do vody, vytvorí na jej povrchu tenkú olejovú vrstvu. Táto vrstva zabraňuje vode, aby dýchala, čo znamená, že sa kyslík nedostane k rastlinám a zvieratám žijúcim vo vode. Bez kyslíka ryby a iné vodné živočíchy nemôžu prežiť, čo vedie k ich úhynu. Takýto olej tiež môže preniknúť do pôdy. Znečistené spodné vody sú veľkým problémom pre zvieratá aj pre ľudí. Predstavte si, že 1 dcl použitého oleja môže znečistiť až tisíce litrov vody! Takáto kontaminovaná voda spôsobuje závažné ochorenia.
Práve preto firma ESPIK priniesla myšlienku v podobe malého eko hrdinu Olejka, aby deťom vysvetlil a naučil ich, ako správne nakladať s použitým kuchynským olejom z ich domácností. Ukazuje im, čo zlé zaobchádzanie s takýmto odpadom spôsobuje a ako to ovplyvňuje kvalitu života na zemi. Motivuje žiakov a študentov na školách prostredníctvom atraktívnych súťaží, aby zbierali olej, boli kreatívni, súťažili a mohli sa tešiť z výhier.
Celý projekt „Olejko chráni prírodu“ vytvoril možnosti a spôsob ako zabezpečiť a podporiť triedenie, zber a druhotné spracovanie použitého kuchynského oleja z domácností žiakov, študentov a kolektívu škôl. Ale nie je to len o zbere oleja – chceme mladú generáciu naučiť, prečo je dôležité dávať pozor na to, čo robíme s odpadom a ukázať im, že každý z nás môže prispieť k tomu, aby bol svet lepším miestom. Stačí robiť úplne maličké a jednoduché kroky k zlepšeniu, no keď to budeme robiť všetci, bude to mať obrovský pozitívny dopad na viacero vecí.
Autor článku: Mgr. Elena Hajdu