Slovenské školy ukazujú, ako sa to robí
Na začiatku bola myšlienka, stanovenie vízie, cieľov a potom prišlo plánovanie na vybudovanie celého projektu. Šli sme do toho s veľkým odhodlaním, ale aj s malou dušičkou, či sa tento projekt v školách uchytí. Našou najväčšou odmenou bolo zistenie, že do I. ročníka projektu sa zapojilo takmer 300 materských, základných a stredných škôl z celého Slovenska. Vďaka úsiliu žiakov, rodičov, učiteľov aj nepedagogických zamestnancov škôl sa podarilo vyzbierať neuveriteľných 10 ton použitého kuchynského oleja. Tento úspech je dôkazom toho, že ľudia rôznych vekových kategórií dokážu spoločne dosiahnuť veľké veci, keď im poskytneme správne možnosti a motiváciu.
Najaktívnejšie školy sa môžu pýšiť skutočne obdivuhodnými výsledkami. Cirkevná spojená škola sv. Martina vo Hviezdoslavove, ktorú navštevuje zhruba 200 žiakov vyzbierala 424 kg oleja, Materská škola vo východoslovenskom Brehove dokonca vyzbierala viac ako 25 kg oleja v prepočte na jedno dieťa, čím preukázala, že aj malé komunity môžu prispieť úctyhodnými číslami.
Z množstva škôl, ktoré splnili podmienky pre zaradenie do súťaže, sme vybrali 8 škôl po celom Slovensku, jednu školu z každého kraja Slovenska. Víťazné školy boli ocenené zaujímavými cenami od našich partnerov. Týmto spôsobom sme chceli oceniť nielen ich úsilie, ale aj motivovať k pokračovaniu v týchto prospešných aktivitách.
Edukácia, ktorá má zmysel
Jedným z hlavných cieľov projektu bolo vzdelávať deti a žiakov o škodách, ktoré môže použitý kuchynský olej spôsobiť v prírode, ak nie je správne likvidovaný. Olej, ktorý sa dostane do kanalizácie alebo prírody, môže znečistiť vodné zdroje, zhoršiť kvalitu pôdy a ohroziť rastliny a živočíchy. Prostredníctvom projektu sme deťom na celom Slovensku ukázali, aké dôležité je správne nakladanie s týmto odpadom.
Deti od najmenších škôlkarov až po študentov stredných škôl sa do zberu oleja zapojili s nadšením a elánom. Školy reagovali mimoriadne kreatívne – vytvárali krásne fotografie a videá, ktoré zachytávali ich úsilie pri zbere oleja spolu s Olejkom. Tieto materiály nielenže zdieľali na svojich webových stránkach a sociálnych sieťach, ale mnohé z nich sa stali aj inšpiráciou a motiváciou pre ďalšie deti. Okrem toho sme vytvorili na stránke www.olejko.sk pracovné listy, ktoré si mohli deti stiahnuť a vypracovať.
Splnené ciele a prekonané očakávania
Cieľom projektu "Olejko chráni prírodu" bolo vzdelávať, ale predovšetkým aj reálne prispieť k ochrane životného prostredia. Sme hrdí na to, že sme dokázali splniť obidva tieto ciele. Edukácia detí prebehla úspešne, deti, rodičia a školy sa do projektu zapojili s obrovským nasadením, čo odráža aj skutočnosť, že sa podarilo v priebehu jedného školského roka vyzbierať neskutočných 10 ton tohto druhu odpadu, ktorý sa môže spracovať a vrátiť do obehu v podobe biopaliva.
Tento úspešný prvý ročník projektu je len začiatkom a pred nami je druhý ročník, na ktorý sa nesmierne tešíme. Veríme, že čo najdlhšie budeme pokračovať v inšpirovaní detí a ich rodín k ochrane prírody, aby sme spoločne prispeli k udržateľnej a čistej planéte aj týmito malými krokmi.
Autor článku: Mgr. Elena Hajdu